Tetování

Barvy na tetování: co je uvnitř, jak fungují a proč mohou být nebezpečné

Evropská chemická agentura a odborníci na tetování diskutují, zda by určité tetovací inkousty neměly být zakázány, protože jsou potenciálně karcinogenní. Co ale inkoust na tetování vlastně obsahuje? A co je na tom špatného?

Barvy na tetování - informace o funkcích a možnostech - fakta

Barvy na tetování: složení, možnosti, typy, typy, funkce, výběr, rady

Při tetování je inkoust propíchnut jehlou asi 1,55 milimetru do kůže. Barva se dostává do druhé vrstvy kůže – dermis. Zatímco vrchní vrstva pokožky, epidermis, je pravidelně odlupována a obnovována, u dermis tomu tak není. To je důvod, proč tetování zůstane navždy – pokud je neodstraníte..

Barva na tetování - Tetovací barvy - 26012021 - foto 2

Pigmenty, rozpouštědla, konzervanty: to je inkoust na tetování

Barvy jsou obvykle průmyslové pigmenty a nejsou určeny k aplikaci na tělo. Inkoust používaný při tetování se obvykle skládá ze tří hlavních složek:

  • Černé nebo barevné pigmenty.

  • Rozpouštědla nebo dispergátory, jako je voda nebo alkohol, ve kterých se pigmenty rozpouštějí.

  • Další přísady, jako jsou konzervační látky nebo zahušťovadla.

Barva na tetování - Tetovací barvy - 26012021 - foto 3

Po tetování se v dermis usazují malé kuličky barevných pigmentů. Tělo nese další látky barvy. Mohou být uloženy v různých částech těla..

Jakmile jsou pigmenty v kůži, migrují alespoň do lymfatických uzlin. Objevují se také v játrech a ledvinách – tělo se je snaží znovu vyloučit a zároveň obarví různé orgány. To je důvod, proč inkoust na tetování může být nebezpečný..

Barva na tetování - Tetovací barvy - 26012021 - foto 4

S tetováním je spojeno několik problémů:

  • Nečistoty: Mezi používanými konzervačními látkami jsou vždy látky, na které mají někteří lidé alergickou reakci – nebo které se vyvinou až po tetování. Například řada tetovacích inkoustů obsahuje nikl, kov, na který je mnoho lidí alergických..

Barva na tetování - Tetovací barvy - 26012021 - foto 5

  • Pigmenty: Barevné pigmenty používané v tetovacích inkoustech nejsou pro tento účel speciálně určeny. Jsou to tytéž, které se používají například v kosmetických výrobcích, jako jsou oční stíny, a také v barvách do aut. Standardy čistoty aplikované během výroby nejsou nutně tak přísné, jak by se u produktu, který se vstřikuje pod kůži, chtělo. To je důvod, proč tetovací inkoust obsahuje potenciálně škodlivé nečistoty..

  • Samotné pigmenty: Některé použité barevné pigmenty jsou také považovány za nezdravé. Evropská agentura pro chemické látky má například podezření, že určité barvy, které by v tuto chvíli měly být zakázány, by mohly způsobit rakovinu močového měchýře. Vzhledem k tomu, že výzkumů inkoustu na tetování je stále příliš málo, nebyly tyto předpoklady dosud přesvědčivě prokázány..

Barva na tetování - Tetovací barvy - 26012021 - foto 6

Neexistují žádné bezpečné barvy, ale existují varovné seznamy

Nejpraktičtější pro každého, kdo se chce nechat tetovat, by byl schválený seznam, který uvádí všechny barvy, které lze bez váhání použít. V současné době takový seznam neexistuje, protože účinky tetovacího inkoustu jsou prakticky neznámé. Například bylo testováno mnoho barevných pigmentů, aby se zjistilo, zda je lze aplikovat na kůži. Ale co se stane, když si je vpíchnete pod kůži, nebylo dosud zkoumáno, zvláště po dlouhou dobu. Proto nelze říci, že by určitá barva byla zdraví neškodná..

Barva na tetování - Tetovací barvy - 26012021 - foto 7

Portál Security Gateway Evropské komise poskytuje několik informací o tom, které barvy by rozhodně neměly být používány. Shromáždila se zde upozornění na produkty, aby spotřebitelé mohli hledat inkoust na tetování, na který byla v posledních letech upozorněna.

Barva na tetování - Tetovací barvy - 26012021 - foto 8

Laser nesnižuje zdravotní riziko tetování

Běžnou metodou odstranění tetování je laser. Světelný pulz pronikne pokožkou o dva až tři milimetry. Barevné pigmenty absorbují světelnou energii a v důsledku toho explodují. Tetování nezmizí jen laserem – rozdělí se na malé kousky, které si tělo musí odnést. Zatímco barevné pigmenty jsou většinou přítomné s nedotčeným tetováním, rozdrcené pigmenty po expozici laseru ještě více migrují tělem..

Barva na tetování - Tetovací barvy - 26012021 - foto 9

Laser navíc produkuje nejen drcené pigmenty, ale také do určité míry rozkladné produkty, tedy zcela nové látky. Studie ukázaly, že při zpracování laserem mohou také vznikat rakovinotvorné látky. Zdravotní riziko spojené s tetovacím inkoustem tedy laser nesnižuje, ale dokonce zvyšuje..

Barva na tetování - Tetovací barvy - 26012021 - foto 10

Mezi další způsoby, jak odstranit nepříjemné vzory pokožky, patří:

  1. Diatermie: metoda, při které se buněčná tekutina v tetovaných kožních buňkách zahřívá vysokofrekvenčními paprsky, takže kožní buňky odumírají a obnovuje se přirozený regenerační proces.
  2. Dermabraze: Bolestivá metoda odstranění, která také zanechává nevzhledné jizvy. Tetovaná vrstva kůže je vybroušena.
  3. Řezání vodním paprskem: do buněčných vrstev kůže se incize vstřikuje proud vody.

Barva na tetování - Tetovací barvy - 26012021 - foto 13

Barva na tetování - Tetovací barvy - 26012021 - foto 12 Barva na tetování - Tetovací barvy - 26012021 - foto 11

Barevné pigmenty se pod tlakem smyjí z pokožky vodou s různými přísadami. Protože řezání vodním paprskem se provádí pouze ve stacionárním režimu, je tato možnost velmi drahá..

Text je názorem autora, netvrdí, že je konečnou pravdou.

Připravený materiál: ELEN00 (Elena00)