Tetování

Chameleonské tetování mění barvu a může pomoci diagnostikovat nemoc

Když v roce 1991 pár turistů narazilo na Otziho mumii v Alpách, nevědomky našli příklad prvního tetování v historii. Tělo staré 5300 let má 61 tetování v podobě přímek načmáraných na kůži..

Chameleonské tetování mění barvu a může pomoci diagnostikovat nemoc - foto 1

Chameleonské tetování mění barvu a může pomoci diagnostikovat nemoc – fakta

Co překvapilo Carsona Brunse, chemika na CU Boulder, více než stáří těchto kreseb, byl materiál.

“Neliší se od našich tetování,” vysvětlil Bruns. „Můj mozek exploduje s vědomím, že stále používáme stejnou technologii.“.

Bruns má také několik tetování a touží něco změnit. Spolu s postgraduálním studentem Jessem Butterfieldem vyvíjejí sérii „tech tetování“, které na kůži nevypadají jen cool – také mění barvu v reakci na různé signály těla. Zatím se pracuje na tetování, které se objevuje pouze na slunci a barevné tetování, které zmizí, když se zahřeje..

Tato tetování mají samozřejmě uměleckou hodnotu, ale Bruns je také učiní užitečnými. Chce z těchto tetování udělat kanál mezi člověkem a jeho tělem – budou lidi varovat před horkem nebo pomohou diagnostikovat bez drahých krevních testů..

Bruns hovořil o svých nápadech v sobotu 1. prosince na TEDxMileHigh.

Chameleonské tetování mění barvu a může pomoci diagnostikovat nemoc - foto 2

“Když myslíte na tetování, máte pocit, že jsou to jen částečky inkoustu pod kůží,” říká Bruns. „A naše myšlenka je, co když můžeme použít nanotechnologie, aby byly tyto částice opravdu užitečné?“

Vlastní barvy

Pokus o vytvoření takového tetování spojuje dvě Brunsovy vášně. Muž se také snaží naučit ovládat molekuly a vytvářet miniaturní mechanismy..

Ale rodák z Colorada je srdcem skutečný umělec; vytváří to, čemu říká „vlastní palety barev“. Vyučuje barevný kurz v ATLASu, hovoří o historii a kultuře kresby v lidské společnosti. Dokonce nakreslil sérii obrazů totemových zvířat – je tam jak medvěd, tak žirafa, kupodivu buvol – vše v psychedelických barvách..

“Mám rád chemii barev a chemii barev,” vysvětlil Bruns..

Jeho projekt technického tetování kombinuje šílené barvy s nanotechnologiemi v miniaturních plastových kuličkách. Bruns vysvětlil, že tetování zůstává na kůži, protože zůstává v intersticiální tekutině, která obklopuje buňku, a tím ji nezničí..

Aby byly chytré inkousty stejně stabilní, vkládá jeho tým do plastových mikrokapslí barviva, která jsou několikrát větší než lidský vlas. Tyto kapsle chrání barviva před opotřebením, ale umožňují vám cítit a reagovat na změny v těle. A tato barviva lze nanášet na kůži stejnými jehlami, jaké používají běžní tetovači..

Chameleonské tetování mění barvu a může pomoci diagnostikovat nemoc - foto 3

Sluneční pihy

Bruns si myslí, že tento přístup je slibný. On a Butterfield například experimentovali s vytvářením technických tetování pomocí komerčně dostupných barviv, která jsou viditelná pouze při vystavení ultrafialovým paprskům. Takzvané „sluneční pihy“ jsou užitečné pro lidi, kteří se snadno spálí.

“Pokud si na toto tetování dáte opalovací krém, zmizí i na slunci,” řekl Bruns. „Když tvůj opalovací krém vyprchá, vzor se znovu objeví a připomene ti, že ho máš znovu použít.“.

V podobném duchu tým vyvinul tetování, která se objevují a mizí při změnách teplot – technologie, o které Bruns říká, že se stane jakýmsi vestavěným teploměrem..

Chameleonské tetování mění barvu a může pomoci diagnostikovat nemoc - foto 4

Dodal také, že tento přístup funguje téměř u všech barev. Bruns se tedy snaží myslet ve větším. Přemýšlí o tetování, které bude registrovat hladinu alkoholu v krvi – aby bylo poznat, že je někdo příliš opilý na řízení – nebo kresby mohou ukazovat hladinu cukru v krvi..

Bruns připouští, že bude trvat nejméně několik let, než se tento inkoust dostane do salonů. Než budou jeho výtvory použity lidmi, musí projít přísnými bezpečnostními kontrolami. Existuje však jeden člověk, který již používá technické tetování: Bruns.

Vědec si dal sluneční pihy – dvě modré tečky na předloktí. “Chtěl jsem zjistit, jestli to funguje,” řekl..

Podívejte se na video: