Tetování

Varování před nebezpečím tetování

Žena pocítila bolest tři roky poté, co si nechala vytetovat stehno.

Jak lékař varoval, tetování v případě oslabeného imunitního systému u člověka ho může vystavit riziku komplikací. Strach vznikl poté, co žena s cystickou fibrózou a transplantací plic vyvolala bolest kyčle a kolena aplikací body art na nohu.

Lékaři říkají, že ti, kteří užívají imunosupresiva, by měli při zvažování body artu brát v úvahu riziko. Tyto léky jsou často předepisovány po transplantacích orgánů nebo k léčbě autoimunitních stavů, jako je Crohnova choroba, lupus nebo revmatoidní artritida. Mezi další se slabým imunitním systémem patří pacienti s dlouhodobými chronickými stavy, jako je cukrovka.

“Víme, že riziko infekce u těchto lidí je vyšší, takže pokud jste jedním z nich, před plánovanou procedurou, ať už jde o piercing nebo tetování, poraďte se s lékařem a ujistěte se, že specialisté provádějící proceduru jsou dostatečně kvalifikovaní,” v její sterilitě a bezpečnosti, “řekl William Wilson. spoluautor zprávy, specialista na traumatologii a ortopedii ve Fakultní nemocnici královny Alžběty v Glasgow.

V BMJ Case Reports popisuje Wilson a jeho kolegové případ 31leté ženy, která byla poslána na kliniku v Glasgow, 10 měsíců poté, co si na stehno nechala vytetovat velké Nightmare Before Christmas. Koleno měla oteklé, nohu s tetováním bolelo a bránilo jí spát..

“Opravdu to bylo v přední části stehna, ve čtyřkolkách, a to šlo dolů na koleno, což způsobilo slabost,” řekl Wilson..

Navzdory skutečnosti, že žena již měla tetování na druhé noze, provedené před několika lety a v té době nezpůsobovalo komplikace, v tomto případě bolest přišla o něco více než týden po tetování a musela být uvolněna syntetickým opioidní tramadol, paracetamol a neppam zmírňující bolest. Kromě toho si vzala imunosupresiva ke kontrole transplantovaných plic a inzulín na cukrovku spojenou s cystickou fibrózou..

Na krevních testech a rentgenových paprscích nebylo zaznamenáno nic zvláštního a testy na tekutinu z kolena nevykazovaly žádné známky infekce bakteriemi nebo houbami. MRI vyšetření však ukázalo, že jeden ze stehenních svalů je zanícený. Její biopsie u ní také nenašla žádné známky infekce, ale potvrdila fakt zánětu..

“Nemůžeme plně prokázat, že tetování bylo příčinou komplikací, ale naše argumenty jsou založeny na skutečnosti, že za prvé se symptomy projevily týden po tetování, a za druhé, zánětlivé centrum se nachází bezprostředně pod ním,” takže tento vztah vyloučil, že máme všechny ostatní verze, které by mohly vést ke komplikacím, “řekl Wilson.

“Ve většině případů nikdo nezná příčinu zánětů svalů.” Negativní důsledky může způsobit bakterie, která se tam dostane, reakce na toxin nebo případně inkoust, “dodal..

Žena absolvovala fyzioterapii, rok po tetování se situace začala zlepšovat a o tři roky později, jak si lékaři všimli, ji bolest již neobtěžovala.

Zaměstnanci doporučují položit otázku možného rizika tetování u pacientů a zvážit jejich dopad při diagnostice stavu s tím, že ačkoli případ s touto ženou je jediným zaznamenaným v této praxi, nemusí být poslední..

“To může být velmi vzácné a kvůli nedostatečné diagnostice u pacientů se stejnými příznaky a tetováním,” píší..

Připravil: doryphore (Kurbsky Igor Dmitrievich)