Vývoj tetovacieho umenia: od stredoveku po súčasnosť. Tetovanie.

S rozšírením kresťanstva sa zlatý vek tetovania skončil. Výsledkom bolo, že tetovanie bolo postavené mimo zákon a začalo sa považovať za atribút barbarstva a pohanstva. Prirodzene, takú starodávnu tradíciu nebolo možné zastaviť cez noc..

Začiatkom 13. storočia tetovanie robili stánkoví a cirkusoví výtvarníci, šašovia, predvádzali namaľované časti tela a potešili slušné publikum..

Vývoj tetovacieho umenia - príklady na fotografii

Vývoj tetovacieho umenia – príklady na fotografii

Náboženský zákaz tetovania nebol pre predstaviteľov tejto profesie nič strašné, pretože samotné konanie bolo považované za diabolské remeslo..

V období krížových výprav si rytieri pichli kríž v ohybe ramena alebo dokonca na čelo, čím zdôraznili svoju príslušnosť ku kresťanskej viere..

Svätá inkvizícia však rýchlo ukončila túto začarovanú prax znetvorenia ľudského tela – stvorenie Pána.

Náboženstvo dalo pútnikom ďalšiu dieru v tetovaní.

Vývoj tetovacieho umenia: od stredoveku po súčasnosť – všetko najdôležitejšie

V stredoveku nemali pútnici iný spôsob, ako dokázať, že skutočne navštívili sväté miesta, okrem predvádzania tetovania, ktoré tam bolo vyrobené. Najčastejším bolo tetovanie kríža, ale našli sa aj originálnejšie kresby – svätý Juraj porazil draka, Panna s Dieťaťom Ježišom, svätý Peter.

Nakoniec, „barbarské“ tetovanie bolo, prirodzene, použité na stigmatizáciu zločincov. Ak v staroveku bolo branding extrémnym opatrením, krutým a hanebným trestom, potom v stredoveku, keď inkvizícia prišla s mnohými oveľa závažnejšími mučeniami, tetovanie začalo slúžiť jednoducho na identifikáciu zločinca. Podvodníci kariet boli označení šesťuholníkom, utečení námorníci boli napichnutí háčikom a pytliaci – rohy.

Vývoj tetovacieho umenia - príklady na fotografii 8Vývoj tetovacieho umenia – príklady na fotografii 8Vývoj tetovacieho umenia - príklady na fotografii 7Vývoj tetovacieho umenia – príklady na fotografii 7Vývoj tetovacieho umenia - príklady na fotografii 6Vývoj tetovacieho umenia – príklady na fotografii 6Vývoj tetovacieho umenia - príklady na fotografii 5Vývoj tetovacieho umenia – príklady na fotografii 5Vývoj tetovacieho umenia - príklady na fotografii 4Vývoj tetovacieho umenia – príklady na fotografii 4Vývoj tetovacieho umenia - príklady na fotografii 3Vývoj tetovacieho umenia – príklady na fotografii 3Vývoj tetovacieho umenia - príklady na fotografii 2Vývoj tetovacieho umenia – príklady na fotografii 2Vývoj tetovacieho umenia - príklady na fotografii 1Vývoj tetovacieho umenia – príklady na fotografii 1Vývoj umeleckého tetovania 5Vývoj umeleckého tetovania 5Vývoj umeleckého tetovania 4Vývoj umeleckého tetovania 4Vývoj tetovacieho umenia - príklady na fotografiiVývoj tetovacieho umenia – príklady na fotografiiVývoj umeleckého tetovania 2Vývoj umeleckého tetovania 2Vývoj umeleckého tetovania 1Vývoj umeleckého tetovania 1

Na konci 18. storočia došlo k doslova výbuchu popularity tetovania v Európe. Faktom je, že v roku 1771 sa kapitán James Cook vrátil zo svojej prvej cesty do Austrálie a na Nový Zéland a vzal si so sebou „suvenír“ – domorodý Veľký Omai, pokrytý od hlavy po päty tetovaním.

Vplyv cirkvi v tej dobe už nebol taký veľký a komplexný ako v stredoveku a extravagantný domorodec jednoducho nemohol inak, ako upútať pozornosť európskej verejnosti hladnej po tetovaniach..