zprávy

Chytré tetování může sledovat vaše zdraví

Vědci vynalezli nový tetovací inkoust, který může nositeli poskytnout hodnocení zdraví v reálném čase!

Inteligentní tetování může sledovat vaše zdraví - fotografie 1

Výzkumníci z Harvardské lékařské fakulty a MIT Media Lab vyvinuli jedinečný, všestranný, bezproudový systém monitorování zdraví. Tento „chytrý“ inkoust na tetování může u pacienta měřit hladinu cukru v krvi (což je například důležité pro diabetiky), zatímco jiný člověk může měřit úroveň dehydratace. Pokud se změní parametry, na které je inkoust citlivý, změní se i barvy tetování..

Inteligentní tetování může sledovat vaše zdraví - fotografie 2

Podle Harvardských novin inkoust reaguje na změny v intersticiální tekutině uživatele a může poskytovat informace o hladinách glukózy v krvi a sodíku v reálném čase. Například jeden typ inkoustu se mění se zelenou na hnědou, když hladina glukózy stoupá. Další zelený inkoust nabývá na intenzitě, jak se zvyšuje koncentrace sodíku (což může znamenat dehydrataci).

Inteligentní tetování může sledovat vaše zdraví - fotografie 3

Vědci poznamenávají, že stále potřebují pokračovat ve svých experimentech s inkoustem. V současné době se tetování provádí na vepřové kůži. Výsledky se zdají slibné, pokud jde o dlouhodobé sledování chronických onemocnění, zatím není jasné, zda inkoust časem pohltí nebo jen zmizí..

Pro lidi, kteří by chtěli použít takové monitorování, ale nejsou příznivci tetování, vědci vyvíjejí také „neviditelný“ inkoust, který lze vidět pouze pod světlem ze smartphonu..

Připravila: ARAME (Gavrilova Irina Andreevna)