zprávy

Egyptská mumie se záhadným tetováním zmátla vědce

V jedné z egyptských vesnic, zvané Deir el-Medina, se moderním archeologům podařilo najít tělo ženy, jejíž tělo bylo bohatě zdobeno tetováním s náboženským nádechem. Nález byl veřejně oznámen na setkání antropologů ve Stanfordu.

Časopis Nature na svých stránkách reprodukoval slova Anne Austinové ze Stanfordské univerzity (USA), která řekla, že tetování v té době bylo nejbolestivější, a aby si dala aplikovat více než 30 tetování, musela snášet neuvěřitelná muka. Ann dokázala pro tento akt najít pouze jedno vysvětlení – hlubokou religiozitu a důležitost kreseb na těle..

Egyptská mumie s tajemnými tetováními si vědci lámali hlavu - foto 2

Egyptská mumie s tajemnými tetováními si vědci lámali hlavu – foto 2

Stojí za zmínku, že některé z nejstarších tetování byly objeveny náhodou, během procesu zkoumání mumií francouzskými vědci, kteří byli pohřbeni v letech 1300–1070 př. N. L. a byly objeveny v 19. století v „Údolí králů“.

Jaká tetování má mumie a co znamenají pro Egypt?

Tělo ženy, které měla Ann možnost prozkoumat, téměř zničil čas a nebylo tak snadné na něm najít tetování. Ann si všimla podivných pásů na krku, které se rozhodla prozkoumat pomocí infračervené lampy. Výzkum potvrdil, že linie byly součástí tetování, které bylo aplikováno pod kůži ještě za živa. Dále bylo na ženském těle na různých místech nalezeno asi 30 návrhů tetování..

Ramena mumie zdobily kresby paviánů, paže zdobily krávy a v intimní oblasti poblíž boků byly lotosové květy..

Egyptská mumie s tajemnými tetováním – kresby:

V oblasti krku, ramene a krku byly aplikovány různé verze „uajits“ – „Horusových očí“. Kresba „Horovým okem“ byla použita jako talisman a byla aplikována nejen na tělo, ale také na šperky a domácí potřeby..

Egyptská mumie s tajemnými tetováními si lámala hlavu s vědci - foto 1

Egyptská mumie s tajemnými tetováními si lámala hlavu s vědci – foto 1

Na konferenci bylo poznamenáno, že takováto tetování byla nalezena poprvé a není možné určit jejich význam a roli této ženy ve společnosti..

Austin věří, že tetování této ženy mluví výhradně o jejím sociálním postavení, vědec naznačuje, že žena byla kněžka.

Vědci plánují sérii studií zaměřených na studium mumií nalezených v 19. století za účelem nalezení nových tetování..